Отступ первой строки

Добавил(а) Администратор 03 марта 2020 г.

««WORLDSKILLS» ЧЕМПИОНАТЫНА ҚАТЫСУ-УАҚЫТ ТАЛАБЫ»

2020 жылғы 27-28 ақпан аралығында колледжде «WORLDSKILLS KAZAKHSTAN» стандарттары бойынша "Теміржол көлігінде тасымалдау процесін басқару" және "Локомотивті басқару" екі құзыреттілік бойынша колледжішілік іріктеу чемпионаты өтті.

Чемпионатқа бас сарапшы ретінде "Темірсервис Астана" ЖШС өндірістік және операциялық қызметті ұйымдастыру жөніндегі директордың орынбасары С. И. Шевченко, "ҚТЖ - Жүк тасымалы" АҚ филиалы - "БП Ақмола жол бөлімшесі" 3 – дәрежелі машинисі М. Е. Жакуда шақырылды.

Ол колледжішілік чемпионатты өткізудің негізгі мақсаты – WorldSkills Russia 2020 халықаралық кезеңіне іріктеу, сондай-ақ жұмыс берушілердің нақты сұраныстарына бағытталған кәсіби білімнің қажеттілігін арттыру екенін атап өтті. Сонымен қатар, осындай жарыстарға қатысу студенттерге өздерінің дайындық деңгейін және оқуды аяқтағаннан кейін жұмысқа орналасу мүмкіндігін бағалауға мүмкіндік береді

"Локомотивті басқару" құзыреті 5 кезеңнен тұрды:
Бірінші кезең: А модулі-тестілеу, ПТЭ, ИСИ және ИДП бөлімдерін қамтыды.
Екінші кезең: В модулі-тренажерде практикалық тапсырманы орындау.

Қатысушылар №1 маршруттар жиынтығына сәйкес келетін қозғалыс учаскесімен танысты (жылжымалы құрамның түріне байланысты локомотив бригадасы поезды өткізу қажет болған учаскенің бейінімен; поездың массасымен, вагондар санымен, жеребе кезінде алынған нөмірге сәйкес қозғалыс кестесімен; поездық құжаттармен танысты.

Локомотивтік бригадаларға локомотивті жұмыс жағдайына келтіру қажет; тежегіштердің қысқаша сынамалауын орындау; локомотивтің жұмысын және оның жөнелтуге дайындығын бағалау; берілген поезды бұзушылықсыз жүргізу және нұсқаулықтар мен нормативтік құжаттарды сақтай отырып, тапсырманы орындаудың белгіленген уақытында тұру; сапар аяқталғаннан кейін локомотивтің жұмыс істемейтін жай-күйін бақылау; жүру жолында нормативтік құжаттарға сәйкес стандартты емес жағдайларда іс-қимылдарды пысықтау қажет:

Үшінші кезең: С модулі-механикалық бөлім бойынша практикалық тапсырма 2 бөліктен тұрды: автотіркеу механизмін құрастыру және тексеру және доңғалақ жұбының сырғанау бетінің жағдайын тексеру

Төртінші кезең: D модулі-автотежегіштерді басқару. Қатысушылар 394(395) машинист кранын бөлшектеуді, құрастыруды орындады, сондай-ақ тежеуіш жабдығына техникалық қызмет көрсету және басқару ережелерінің талаптарына, темір жол жылжымалы құрамының тежегіштеріне сәйкес машинист кранының әрекетін тексеруді орындады

Бесінші кезең: Е модулі - зардап шеккенге "Гоша" манекен-тренажерін пайдалана отырып алғашқы көмек көрсету (жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы көмек көрсетудің тәжірибелік дағдыларын көрсете отырып, жағдайлық міндеттерді шешу).

Барлық бағалау критерийлері бойынша тапсырманың балдарының жалпы мүмкін болатын саны 100 баллды құрады.

"Темір жол көлігіндегі тасымалдау процесін басқару" құзыреттілігі бойынша конкурс екі кезеңде өтті.Бірінші кезеңде екі модуль болды. А модулі-Теориялық компьютерлік тестілеу. В1 Модулі. Аралық станция схемасын әзірлеу, оның барысында келесі тапсырмаларды орындау қажет: станция түрін анықтау, жолдардың мамандану түрлерін анықтау, жолдарды нөмірлеу, бағыттамалы бұрмаларды нөмірлеу, станциялық жолдардың толық ұзындығын бөлу, станциялық жолдардың пайдалы ұзындығын бөлу, темір жол станциясының шекарасын белгілеу, сигналдық көрсеткіштер мен белгілерді орнату орны мен тәртібін анықтау, темір жол станциясында бағдаршамдардың типтері мен орналасу орындарын анықтау. В2 Модулі. Станция ТРА толтыру.

Екінші кезең үш модульден тұрды, олар теміржол станциясы бойынша кезекшінің жаттығу кешенінде орындалды.

С модулі-теміржол станциясының жұмысын ұйымдастыру

D модулі-теміржол станциясында құрама поезбен жұмысты ұйымдастыру.

Е модулі-темір жол көлігі құрылғыларының қалыпты жұмысы бұзылған кезде темір жол станциясы бойынша кезекшінің жұмысын ұйымдастыру.

Тапсырмаларды орындау алдында техника қауіпсіздігі инженері Ж. Б. Есентаева - Чемпионаттың барлық қатысушыларына еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық өткізді.

Чемпионат туралы Ережеге сәйкес, сараптау комиссиясы әр құзыреттіліктегі жеңімпаздарды анықтады:

«Локомотивті басқару» құзыреті:

1 орын - № 1 локомотив бригадасы: машинист-Винарский Александр, көмекшісі Феллер Иван

2 орын - №2 локомотив бригадасы: машинист-Лесников Роман, көмекшісі Алпыспаев Жан

3 орын - № 3 локомотив бригадасы: машинист-Райков Игорь, көмекшісі Ундрисов Азамат

"Темір жол көлігіндегі тасымалдау процесін басқару" құзыреттілігі бойынша I орынды Кильдыбаева Маржан,

II орынды Мухамеджанов Фархат және III орынды Сальбеков Сухроб пен Жәкенова Аяулым өзара бөлісті.

Сарапшылар біздің студенттеріміздің дайындығына және олардың қойылған мақсаттарға жетуіне жоғары баға берді. Жеңімпаздарға дипломдар берілді.

Құттықтаймыз!!!

Касымова С.Ж., Видергольд Р.И.