24.05.2022

2022 жылғы 17-18 мамыр аралығында Нұр-Сұлтан қаласының Жоғары көлік және коммуникация колледжінің базасында "Электровозды басқару" құзыреті бойынша "WorldSkills NurSultan 2022" аймақтық кәсіби шеберлік чемпионаты өткізілді, оның мақсаты - студенттердің кәсіби шеберлігін анықтау, "Локомотив машинисі"мамандығын кеңінен насихаттау және дәріптеу болып табылады.

Кәсіби шеберлік конкурсына қатысушылармен кездесуде колледж директоры, саяси ғылымдарының докторы, елорданың ТжКБ ұйымдарының директорлар кеңесінің төрағасы Гаипов Зулфухар Сұлтанұлы біздің колледж чемпионат регламентіне темір жол құзыреттерін енгізудің бастамашысы болып табылатынын атап өтті.

Осы құзыретке 8 студент қатысып, 4 Локомотив бригадасына бөлінді, Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің ШЖҚ "Жоғары көлік және коммуникация колледжі" МКК студенттері: Сапаров Әділ, Ахметжан Әділбек, Полоротов Андрей, Ергенбек Еркебұлан және «М.Тынышпаев атындағы Қазақ көлік және коммуникация академиясы"АҚ-ның «Ақмола колледж» ЖШС: Головчанский Артем, Назаров Мирас, Климов Артем, Богданов Станислав.

Қатысушылар компатриот-сарапшылары Қасымова Самал Жұмабайқызы, Құдабаева Райла Найзақызы, Бекниязова Шолпан Дүйсенқызы болды.

Чемпионат барысында студенттер келесі модульдер бойынша өз дағдыларын көрсетті: "ПТЭ бойынша Кейс", тренажерда практикалық тапсырманы орындау, механикалық бөлік бойынша практикалық тапсырма (автотіркеу механизмін құрастыру және тексеру; доңғалақ жұбының сырғанау бетінің жағдайын тексеру), автотежегіштерді басқару, "Гоша"манекен-тренажерін пайдалана отырып, зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету.

Тренажерде электровоз-локомотив бригадаларын басқару локомотивті жұмыс жағдайына келтіру; тежегіштерді қысқаша сынауды орындау; локомотивтің жұмысын және оның жөнелтуге дайындығын бағалау; берілген поезды бұзушылықтарсыз өткізу және нұсқаулар мен нормативтік құжаттарды сақтай отырып, тапсырманы орындаудың бөлінген уақытына сәйкес келтіру; сапар аяқталғаннан кейін локомотивті жұмыс істемейтін күйде жүргізу; жүру жолында нормативтік құжаттарға сәйкес стандартты емес жағдайларда әрекеттерді орындау.

Бұл тренажер Қазақстанда электровозды басқару бойынша практикалық дағдылар мен құзыреттерді пысықтауға мүмкіндік беретін және білікті мамандарды даярлаудың тамаша құралы болып табылатын әзірге жалғыз болып табылады.

Жұмыс барысында компатриоттар мен бас сарапшы демократиялық қағидатқа негізделген бағалаудың табысты, адал, ашық және әділ жүйесін жүргізді.

Біздің қатысушылар ұсынылған тапсырмаларды өте жақсы орындады және өндіріс құзыреттілігінің сарапшысы Елжас Сансызбайұлы Қабдулов атап өтілді.

Бағалау нәтижесі бойынша "Электровозды басқару" құзіреттілігінің сарапшылары 1 орынды №2 локомотив бригадасы Полоротов Андрей, Ергенбек Еркебұлан, 2 орынды №4 локомотив бригадасы Головчанский Артем, Назаров Мирас (ҚазАТК атындағы Ақмола колледжі) иеленді. Тынышпаев атындағы), 3 орын № 3 локомотив бригадасы Сапаров Әділ, Ахметжан Әділбек.

Студенттерге табыс, жаңа жетістіктер және шығармашылық жеңістер тілейміз!

Арнайы пәндер оқытушысы
«Тартқыш жылжымалы құрам және